Aktuality

2. 6. 2020

Spojeni hudbou. Tři české festivaly podporují umělce společným projektem

Spojeni hudbou. Tři české festivaly podporují umělce společným projektem

V reakci na pandemickou situaci a přijatá bezpečnostní opatření vznikla na jaře letošního roku společná iniciativa tří českých festivalů s názvem Spojeni hudbou, jejímž cílem je podpořit českou kulturu a tuzemské umělce. Lípa Musica, Svatováclavský hudební festival a MHF Concentus Moraviae vytvořili společnou koncertní řadu, která se prolne všemi festivaly, nabídne českým umělcům možnost uskutečnit na podzim letošního roku malé české festivalové turné a publiku jednotlivých akcí setkat se s předními českými interprety a dramaturgicky výjimečnými projekty v několika regionech České republiky.

V rámci těchto projektů se na všech zmíněných festivalových pódiích letos na podzim představí například Collegium 1704 Václava Lukse, Musica Florea Marka Štryncla, Cappella Mariana, pěvkyně Martina Janková, Markéta Cukrová a Hana Blažíková, klavíristka, skladatelka a zpěvačka Beata Hlavenková a další. 

Spojeni hudbou – společné prohlášení

„Rok 2020 připravil celému světu zcela mimořádnou výzvu. Zdravotně-bezpečnostní ohrožení pandemického rozsahu je bezprecedentní zkušeností. Kulturní sektor, mnohými vnímaný pouze jako zbytná nadstavba ztrácející v dobách nouzového stavu na významu a hodnotě, se v kontextu výjimečných událostí snadno může dostat na okraj zájmu. Právě tomuto nebezpečí jsme se rozhodli čelit spoluprací tří hudebních festivalů ve snaze bojovat za přežití kultury coby klíčového elementu udržení a rozvoje úrovně celé společnosti i v odhodlání být si vzájemně oporou v hudebním oboru a vzpruhou pro naše publikum.

Naše festivaly spojuje nejen členství v České asociaci festivalů. Protínají se i dramaturgicky a geograficky s ohledem na ukotvení ve specifických příhraničních regionech Čech a Moravy. A v současné době je pojí i společný nepřítel, který každému z nich připravil řadu překážek v podobě nemožnosti uspořádat aktuálně naplánované koncerty, zastavení prodejů vstupenek, poklesu příjmů z veřejných i soukromých zdrojů, uzavření státních hranic a globální nejistoty dalšího vývoje. Čelit těmto výzvám individuálně je obtížné, proto jsme si podali pomocnou ruku a rozhodli se připravit unikátní dramaturgický projekt postavený na sdílení know-how pořadatelů a vytváření příležitostí pro tuzemské výkonné umělce.

Projekt „Spojeni hudbou“ přinesl životodárnou sílu a inspiraci pro tři významné domácí festivaly – MHF Lípa Musica, Svatováclavský hudební festival a MHF Concentus Moraviae, kterým dnešní situace významně změnila plány a sebrala vítr z plachet mezinárodního rozletu. S cílem být v těchto obtížných dnech oporou českým hudebním interpretům jsme sestavili výjimečnou programovou linku, která se prolne našimi festivaly, a nabídne tak jedinečnou možnost spojit se hudbou napříč regiony a společně přinést potěšení, naději a odměnu všem zkoušeným zcela novým typem zátěžové situace. Pod hlavičkou Spojeni hudbou najdou návštěvníci a příznivci všech našich festivalů kolekci koncertů, které představí českou interpretační špičku, dramaturgicky neotřelé projekty, hudebně-duchovní zastavení i odlehčeně osvěžující pořady či přesah v podobě edukativních doprovodných programů.

Spojeni hudbou tak hledáme pozitivní synergii, která české hudební kultuře pomůže snáze se vyrovnat s negativními dopady aktuální koronakrize. Věříme, že z ní vyjdeme posíleni o nové zkušenosti, inspiraci a s nadějí a odhodláním pro budoucnost na vlastních svébytných cestách."
 

zpět na seznam

Zpracovávám...