Aktuality

19. 2. 2020

Valdštejny letos připomene zahradní slavnost i středověký víkend

Valdštejny letos připomene zahradní slavnost i středověký víkend

Na život a dobu Valdštejnů se zaměří jubilejní, desátý ročník dlouhodobého cyklu Národního památkového ústavu Po stopách šlechtických rodů. Projekt, který zaplní celý letošní rok, nese název Valdštejnové – lvi ve službách císařů a nabídne množství rozličných akcí po celé zemi, Liberecký kraj nevyjímaje.

Událost zahrnuje kulturní a hudební pořady, Hradozámeckou noc s hlavním stanem na zámku Mnichovo Hradiště, speciální prohlídky běžně nepřístupných míst, komentované procházky po valdštejnské architektuře, slavnosti a edukační program pro děti na téměř 30 českých památkách.

„Stejně jako v loňském roce, i letos se cyklus Národního památkového ústavu významně dotýká Libereckého kraje. Napříč regionem máme památky, které jsou i dnes výraznými dominantami. Vždyť Bezděz, Grabštejn a Valdštejn znají snad všichni milovníci hradů a zámků,“ uvedla Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Do akce se zapojily i instituce v Libereckém kraji. Městské muzeum Špitálek ve Frýdlantu v Čechách si na 25. únor připravilo pokračování přednášky z loňského roku s názvem Pád Albrechta z Valdštejna aneb krutý konec vévody frýdlantského.

30. dubna od 18 hodin se v Krajské vědecké knihovně uskuteční přednáška na téma Hrad Bezděz ve správě Valdštejnů; o době, kdy se o hrad starali tito šlechtici, bude vyprávět samotný bezdězský kastelán Kamil Seidl.

Státní hrad Grabštejn připomene zmíněný šlechtický rod několikrát, a to na Valdštejnském Dni dětí, Valdštejnské (za)hradní slavnosti nebo při Noční prohlídce s názvem Je třeba zabít Valdštejna. Stejný název bude mít letos i Hradozámecká noc. Na závěr roku pak bude hrad hostit Valdštejnské vánoce.

Nelze opomenout ani hrad, jež má jméno rodu přímo ve svém názvu: Valdštejn. Zde si pro návštěvníky přichystali na červenec Středověký víkend s Valdštejny. Návštěvníci se mohou těšit opět na šermířská vystoupení, dobovou hudbu a nebude chybět ani ochutnávka středověké kuchyně. 15. a 16. srpna bude následovat Valdštejnský historický víkend. K vidění budou i vystoupení skupiny historického šermu Rytíři turnovského meče, koncerty skupiny Capella Rederna a další události.

zpět na seznam

Zpracovávám...