Aktuality

6. 11. 2019

Do turnovského muzea zamíří v prosinci horolezecká expozice z Německa

Do turnovského muzea zamíří v prosinci horolezecká expozice z Německa

Horolezecké světy v Labských pískovcích. Tak se jmenuje expozice, kterou v první listopadový den otevřeli v muzeu v Německém Bad Schandau, jež je partnerskou institucí Muzea Českého ráje v Turnově. Díky vzájemné spolupráci tak budou moci německou horolezeckou expozici zhlédnout i čeští zájemci na počátku prosince v turnovském muzeu.

Výstava je totiž, krom jiného i proto, že se německé muzeum nalézá v záplavové zóně, pojata coby putovní. „Budeme ji moci přivítat právě v Muzeu Českého ráje v Turnově a obohatit si pohled na horolezectví v nedalekém saském příhraničí,“ uvedla Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

V Turnově otevřeli obdobně laděnou stálou expozici, zaměřenou na historii horolezectví ve zdejším regionu, letos v září. Myšlenka vytvořit ji se zrodila na základě velkého ohlasu na výstavu o historii horolezectví v roce 2012.

Její vznik podpořily evropské dotace z Programu na podporu přeshraniční spolupráce mezi Českou republikou a Svobodným státem Sasko 2014 — 2020.

„V rámci projektu nazvaného Pro horolezce neexistují hranice spolupracovali tři partneři: město Bad Schandau, Muzeum Českého ráje v Turnově a Liberecký kraj, jenž byl ten hlavní. Výsledkem byly právě dvě expozice: turnovská a ta v Bad Schandau,“ upřesnila Radka Loučková Kotasová, radní pověřená řízením resortu hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů a územního plánování. „Výstavu v turnovském muzeu jsem navštívila a mohu prohlásit, že výstup na vrcholy této ojedinělé expozice je unikátním a zároveň naprosto bezpečným zážitkem pro celou rodinu.“

S německým partnerem z Bad Schandau turnovské Muzeum Českého ráje spolupracovalo i na dalších aktivitách – přípravě výstav, pořádání horolezeckých festivalů, setkání pracovníků informačních center z příhraničních oblastí, setkání horolezců a podobně.

Prezentace dějin horolezectví v Turnově doplňuje další stálé expozice tamního muzea, mezi něž patří například ukázky sbírek klenotů a šperků, minerálů, procházka historií kamenářství a zlatnictví či náhled do lidové kultury Pojizeří.

zpět na seznam

Zpracovávám...