440. výročí udělení městského libereckého znaku

10.04.2017 6:52
Dne 11. dubna 2017 uplyne 440 let od doby, kdy císař Rudolf II. povýšil Liberec na město s právem užívat městský znak a pečeť a konat dva výroční trhy v roce. Všechny udělené výsady byly důležité jak pro hospodářský vzestup, tak pro větší sebevědomí města. Éra vlády pánů z Redernu (1558-1622) byla pro Liberec obdobím velkého ekonomického a kulturního rozvoje, a proto byla také nazývána prvním zlatým věkem Liberce. Severočeské muzeum v Liberci se na úterý 11. dubna připravilo ke kulatému výročí města bohatý program: zahájí komorní výstavu, ve které představí městský znak na rozmanitých exponátech ze sbírek muzea - návštěvníci budou mít jedinečnou příležitost prohlédnout si unikátní vitráž ze staré radnice s nejstarším vyobrazením erbu města z roku 1603. V rámci mimořádných prohlídek se návštěvníci seznámí s renesanční každodenností a ukázky renesančních tanců nabídnou pohled do tajů tohoto dvorského umění. Vše doplní tematické výtvarné dílny a možnost nahlédnout do muzejní knihovny, kde se návštěvníci seznámí s články z dobového regionálního tisku připomínajícího výročí města, dále s literaturou k dějinám Liberce a ukázkou heraldických publikací. Celý den zakončí večerní přednáška věnovaná rodu Redernů a jeho významu pro Liberec. Co dali Redernové Liberci? A co dal Liberec jim? Jaké stopy tu zůstaly 400 let poté, co z kraje odešli? A jak je dnes vnímáme my? Přednáška připomene významné osobnosti z rodu Redernů a činy, kterými svobodní páni stříbrného kola na modrém poli přispěli k tomu, že je Liberec právě tím, jak jej zažíváme na počátku 21. století.